Komenda Główna PSP   Napisz e-mail  
     

 

 
 

Strona główna

Kadra

Wyposażenie

Opis rejonu

Akty prawne

Wydarzenia

 

Wyposażenie

Preznaczenie każdego wózu bojowego Państwowej Straży Pożarnej opisane jest kodem literowo - cyfrowym. Poszczególne znaki w kodzie wozu bojowego, rozszyfrować możemy następująco:

pierwsza litera w skrócie oznacza rodzaj samochodu:

- G - gaśniczy,

- S - specjalny,

druga litera oznacza ciężar samochodu:

- L - lekki (do 4 ton),

- C - ciężki (powyżej 4 ton).

Kolejne litery precyzują parametry:

w przypadku samochodów gaśniczych (G), litery oznaczają:

- B - zbiornik na wodę,

- A - autopompa (pompa napędzana silnikiem samochodu),

- M - motopompa (pompa napędzana własnym silnikiem),

natomiast cyfry informują o:

- pojemność zbiornika w metrach sześciennych / wydajność pompy [hl/min],

np. GBA 2/24 to:

średni samochód gaśniczy ze zbiornikiem na wodę o pojemności 2000 litrów i autopompą o wydajności 2400 litrów na minutę, każdy samochód gaśniczy posiada także zbiornik środka pianotwórczego, którego pojemność wynosi standardowo 10% pojemności zbiornika na wodę (w powyższym wypadku 200 litrów).

w przypadku samochodów specjalnych (S), litery oznaczją ich rodzaj:

- D - drabina (cyfra określa długość w metrach),

- H- podnośnik hydrauliczny (cyfra określa długość w metrach),

- Rd - ratownictwo drogowe,

- Rt - ratownictwo techniczne,

- Rchem - ratownictwo chemiczne,

- Dz - dźwig (cyfra określa udźwig w tonach),

- Dł - dowodzenia i łączności,

- W - wężowy,

- Op - operacyjny,

- Rwod - ratownictwo wodne,

- Rekol - ratownictwo ekologiczne,

- San - sanitarka (ambulans),

np. SCRt 2/24 oznacza:

ciężki samochód ratownictwa technicznego.

Powyższe zestawienie nie wyczerpuje wszystkich możliwości oznaczeń, ponieważ istnieją nie tylko samochody wodno - pianowe,

np. GPr 3000:

samochód ze zbiornikiem mieszczącym 3000 kg proszku.

 

Sprzęt na wyposarzeniu JRG:

SOp Polonez. Samchód przeznaczony do szybkiego dojazdu dowódcy na miejsce prowadzonych działań ratowniczo - gaśniczych. Wykorzystywany również w trakcie czynności związanych z dochodzeniami popożarowymi lub czynnościami prewencyjnymi prowadzonymi przez pracowników ds. kontrolno - rozpoznawczych.

SRt Iveco. - Samchód przeznaczony do ratownictwa drogowego i wodnego, jego warunki techniczne pozwalają na prowadzenie akcji ratowniczych w trudnych warunkach terenowych, np. bregi rzek, wyrobiska żwiru.

SH-18 Star. - Samchód przeznaczony do ratowania ludzi z obiektów wysokich na cztery kondygnacje, wykorzystywany również przy akcjach ratowniczo - gaśniczych na tych obiektach. Sterowanie wysięgnikiem możliwe jest ze stanowiska operatora i pomostu ruchomego.

GBA 2/24 Renault. - Samchód przeznaczony do likwidacji zdarzeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń. Przystosowany do poruszania się po drogach utwardzonych i w trudnym terenie leśnym (napęd 4X4). Silnik pojemności 6174 ccm i mocy 154 kW. Masa całkowita 12 000 kg. Obsada 1+1+4.

GCBA 6/32 Jelcz typ 004. - Ciężki samochód gaśniczy przeznaczony do samodzielnego prowadzenia akcji gaśniczych. W konstrukcji samochodu wykorzystano podwozie specjalne "Jelcz 315 MS" wyposażone w kabinę typu 113 przystosowaną do przewozu czteroosobowej załogi. Jako napęd zastosowano czterosuwowy, sześciocylindrowy silnik SW 680/105. Samochód posiada autopompę A 32/8, napędzaną z silnika samochodu poprzez przystawkę skrzyni biegów i wał przegubowy, zbiornik wodny o pojemności 6000 l (pojemność zbiornika na środek pianotwórczy 600 l).

SLrad Iveco. - Samchód przeznaczony do likwidacji zdarzeń związanych z promieniowaniem.